Uysal “AK Parti döneminde vatandaşın bankalara borcu arttı”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Türk halkının giderek fakirleştiğini belirterek, “AK Parti döneminde vatandaşın bankalara borcu 6,6 milyar liradan 425,8 milyar liraya çıktı” dedi .

02:44:44 | 2019-03-06

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Türkiye ekonomisi üzerine görüşlerini açıkladı. Uysal, “Vatandaşlar, bir ay sonraki maaşıyla kredi çekerek bu ayın harcamasını yapmaya çalışıyor” diyerek yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri ifade etti:


“Türkiye’de vatandaşın borçluluk durumu giderek kötüleşiyor. Borçluların toplam nüfusa oranı yüzde 51’e ulaştı. Böylece ülkemiz kredi kartı borcuyla dünyanın bir numarası olmayı başardı. Aslında, ülkenin genel durumu bundan farklı değil. Resmi istatistiklere göre, Türkiye’nin toplam dış borcu 448 milyar dolar.”


“16 YILDA KREDİ KARTI BORÇLARI ARTTI”


Uysal, kredi kartları borçlarına da değinerek, “Vatandaşların bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçları son 16 yılda neredeyse patladı. AK Parti'nin iktidar olduğu 2002 yılından 2019 yılı şubat ayına kadar bankalara olan kredi ve kredi kartı borcu 64 kat artarak 6,6 milyar liradan yaklaşık 426 milyar liraya yükseldi.” ifadelerini kullandı.


“SON ÜÇ YILLIK İCRA DOSYA SAYISI 50 MİLYONA YAKLAŞTI”

Halkın zor durumda olduğunu vurgulayan Uysal, “Bütün bu süreçte bankalara borçlanan vatandaşlar, borçlarını ödeyemedikleri için icralık oldular. Borçluluk tutarı arttıkça takibe düşme oranı da yükseldi. 2002 yılı ile kıyaslandığında takibe alınan tutar tam 68 kat arttı. Gazetelerin birçok sayfası icra dairelerinin satılık ilanları ile dolu. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nin (UYAP) istatistiki verilerine göre 2004 yılında 9 milyon olan icralık dosya sayısı 2018 yılının ilk dokuz ayında 20 milyona ulaşarak yüzde 110 artış gösterdi. Son üç yıllık birikimli icra dosya sayısı ise 50 milyona yaklaştı.” diye konuştu.
ETİKET :  

Tümü
UA-134287545-1