Taytak, Eber Gölü’nde incelemelerde bulundu

MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Eber Gölü’nde yaşanan sorunları ve yöre halkının taleplerini dinlemek amacıyla bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Daha önce 3 kez Eber Gölü’nde yaşanan sorunları TBMM gündemine getiren Taytak, konunun takipçisi olacağını tekrar vurguladı.

00:48:01 | 2019-03-20

Seçim çalışmaları sırasında Afyonkarahisarlı vatandaşların sorun ve talaplerini dinleyen MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Eber Gölü’ne giderek incelemelerde bulundu.

 

Taytak’a MHP Bolvadin Belediye Başkan Adayı Selahattin Kelekçi’de eşlik etti. Daha önce 3 kez Eber Gölü’nde yaşanan sorunları TBMM gündemine getiren Taytak, konunun takipçisi olacağını tekrar vurguladı. Eber gölünde bulunan yöre halkıyla sohbet eden ve sıkıntılarını dinleyen Taytak, kayık ile Eber Gölü’nde incelemelerde bulundu. Taytak, “Afyonkarahisar ilimiz Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde bulunan Eber Gölümüz, Eber Kasabamızın sınırları içerisinde Türkiye’nin 12. büyük gölü ve ülkenin en büyük 11’inci tatlı su kaynağıdır.

 

Göl, endemik türler ve göçmen kuşların yuvalama alanı olmasından dolayısıyla da özeldir. Yapılan barajlar ve sondajlar gölümüzü kurutmuştur, aşırı su kullanımı, kendisini besleyen su kaynaklarının kesilmesi, yapılan barajlar ve sondajların etkisiyle tamamen kurumuş. Gölden geriye kırık sandallar kalmıştır, vatandaşımız mağdur durumdadır, gölden elde edilen kamışlar yalıtım malzemesi olarak yurt dışına ihraç edilirken, köy halkı balıkçılık yaparak da ekonomisine katkı sağlıyordu. Gölümüzün eski haline getirilmesi ve su seviyesin artırılması için gerekli çalışmaları yapacağız. Buranın fotoğraf ve doğa severlerin gelebileceği ve av sporlarının yapılabileceği yer olması için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

 
ETİKET :  

Tümü
UA-134287545-1